Често срещани причини за лош дъх при котките

котка се прозява Снимка: iStock

В инициативата ни „Попитай ветеринаря“, получихме много на брой въпроси именно на тази тема: защо мирише устата на котката ми?

Ветеринарите отговарят: „Лошият дъх като цяло може да бъде признак на лоша устна хигиена, проблеми с гастроинтестиналния тракт, проблеми със стомаха, възможно е и да бъде свързан с някои метаболитни заболявания, свързани с чернодробни и бъбречни заболявания. Ако котката има лош дъх препоръчително е да се направи преглед от ветеринарен лекар и профилактично изследване на кръвна картина, за да се види дали проблемът е от устната кухина.

Много котки страдат от автоимунни стоматити, които водят до разклащане, падане и възпаление на зъбите още в ранна детска възраст и възраст от 1-2 години, което изисква имунен подход и терапия. Имам пациенти котки на 2 години, при които се е налагало, за да се отървем от целия проблем е да се извадят всички зъби. Изглежда ужасно, стресиращо е и за собствениците, може би дори по-малко за животното, тъй като подобен тип животни след това могат да водят нормален живот, но това е когато става въпрос за автоимунни заболявания и такива, които имат отношение.

Нещо което е препоръчително е когато едно малко още животно го свикнем на маниери и подходи за миене на зъби, за спазване на някаква устна хигиена, при котките има специални гранули с грижа за зъбите, които остъргват остатъците от храна, когато животното се храни и по този начин се поддържа една превенция."

Dogsandcats.bg

По-надолу разглеждаме проблемът за дъха при котките по-подробно.

Основни причини, поради които котката ви може да има лош дъх

Съвсем логично - проблемите със зъбите са най-често срещаната причина, поради която можете да усетите неприятна миризма, идваща от устата на мяукащия ви спътник:

Натрупване на плака и зъбен камък

Плаката съдържа бактерии, които разграждат остатъци от храна и отделят серни съединения, причинявайки неприятен дъх. Ако не се почисти своевременно, плаката се втвърдява в зъбен камък, което може да доведе до гингивит и други заболявания. Редовното почистване на зъбите от ветеринар е важно за предотвратяване на тези проблеми.

Вижте тук как да миете зъбите на котката си.

Абсцес на корена на зъбите

котка при ветеринарСнимка: iStock

Тъй като абсцесът нараства по размер, обикновено се вижда подуване на лицето на котката, близо до мястото на засегнатия зъб. Образува се гной, която се оттича около зъба и в устата на котката, причинявайки лош дъх. В повечето случаи засегнатият зъб ще трябва да бъде изваден.

Респираторни вируси

Един от тези вируси, калицивирусът, често причинява язви на езика, които могат да причинят неприятни миризми.

Тумори в устната кухина

Тъй като туморът расте, части от него могат да се заразят и да започнат да се разпадат, което води до неприятна миризма. Повечето орални тумори при котки имат лоша прогноза, тъй като когато мяукащият спътник започне да показва признаци, че има проблем в устата, туморът се е развил твърде много и лечението става трудно (понякога дори невъзможно).

Проблеми с вътрешните органи, при които котките имат лош дъх

Проверка на зъбите на коткаСнимка: iStock

Освен зъбите, лошият дъх може да е симптом на сериозни вътрешни заболявания:

Бъбречна недостатъчност при котките

С напредването на възрастта на котките бъбреците им започват да отслабват и способността им да филтрират токсините от кръвния поток се нарушава. Дисфункцията на нивото на токсини в кръвта се повишава и котките могат да развият проблеми, при които урина да попадне в кръвта. Това може да доведе до лош дъх. Често мяукащите приятели с подобен проблем могат да развият язви в устата си.

Диабет при котките

Диабетът също е състояние, което може да допринесе към лошия дъх на котките. Някои представители могат да имат не непременно лоша миризма в дъха си, а сладка. И все пак, дори и миризмата да не е лоша, това не означава, че мъркащият ни приятел е в добро състяние.

Как се лекува лошият дъх

Както при повечето медицински проблеми, идеалният начин за лечение на проблем е предотвратяването му. Тъй като проблемите със зъбите са най-честата причина за лош дъх при мяукащите животни - препоръчва се стоматологична домашна грижа.

  • Мийте зъбите на котката според препоръки на ветеринар
  • Диета с хубава храна
  • Зъбните лакомства също биха могли да бъдат от полза

Имайте предвид, че често собствениците на котки бъркат нормалния котешки дъх (особено след като са се нахранили) с лош. Не бива да забравяме, че котешката храна мирише силно, така че е нормално скоро след като котката ни е хапнала риба или друго месо - да не мирише особено приятно докато не се измие и оближе старателно.

Превенция: най-добрият начин за грижа

Проверка на зъбите на коткаСнимка: iStock

Превенцията е най-добрият начин да избегнете проблеми със здравето на котката си. Редовното почистване на зъбите, балансираната диета и редовните ветеринарни прегледи ще ви помогнат да поддържате вашия мъркащ приятел в отлично здраве.

Не забравяйте, че миризмата на котешка храна след хранене е нормална и временно неприятна. Ако обаче забележите упорит и силен лош дъх, не отлагайте посещението при ветеринар – това може да е ключ към ранното откриване на сериозен здравословен проблем.

Вижте още:

Интересни факти за котешките зъби

3 често срещани зъбни заболявания, от които страдат котките

Виж още